Velikonoce 2008

Příchod velikonočních svátků bývá ve Zdíkovci přivítán na zelený čtvrtek řechtáním místních kluků, jenž zastupují zvony, které odletěly do Říma. Tato opravdu dlouholetá tradice trvá vždy do soboty. Letos došlo k velké generační výměně a funkce kaprálů se zhostila velmi mladá dvojice Honza Kotrč a Míša Prudík, kteří měli na starost dalších šest mladších kolegů. Musíme řechtáky pochválit, že v této tradici pokračovali, nezalekli se brzkého ranního vstávání, kdy je sraz u kostela už v 5:00 a statečně se poprali také s velmi nepříznivým počasím.

To starší generace, která již řechtání odrostla využila večer bílé soboty, pro sešlost v hasičárně, kde urputně dolaďovaly nástroje na požární útok. Dále se tato podobná skladba sešla v neděli odpoledne za účelem pletení pomlázek, kde i velitel sboru doplnil jednu malou mezeru a naučil se plést konečně pořádnou pomlázku. Nutno podotknout, pomlázka se  mu opravdu povedla.

Pletení pomlázek ovšem nebyla poslední společná akce, jelikož večer totiž koncertovala naše kapela Unikol v kraji zaslíbeném, kde leží nenápadná vesnička Štítkov. Jak tomu bývá zvykem, početná skupina mládeže se vypravila Unikol podpořit. Velmi potěšující byla také účast zkušenějších ze Zdíkovce ( Fanda, Iva, Jana, Helča, Sam ) , kteří kryli mládeži záda při bouřlivém tanci na parketě a po té se tato spolupráce velmi kladně hodnotila, kde jinde než u baru. Tento večer se velmi povedl a všichni se vraceli domů v dobré náladě.

Pondělní ráno ovšem nebylo zasvěceno odpočinku a regeneraci z předešlého dne, ale bylo ve znamení koledování. Sešlá parta kluků z předešlého večera zprvu působila dost unaveným dojmem, ale u prvního domu při snaze žen kluky zlít vodou se rychle probudili a začali být opět velmi živí. Po namáhavé obchůzce všech domů a vyšupání všech děvčat se spokojeně rozešla do svých domovů a ukončila tak definitivně velikonoční veselí.