Májka 2008

Ani jsme se nestačili pořádně otočit a nás čekala po roce opět prvomájová noc, kdy se ve Zdíkovci staví májka před naší krčmou U Vondrků. Jelikož naše generace staví májku už po několikáté, máme už nějaké zkušenosti ,, jak na to ,, . Nejdříve odpoledne jdeme udělat nějaký ten metřík dřeva do Krakonošova, vybereme pěknou špičku a přibíráme i chvojí na věnec. Po té přivážíme už na stanoviště i naší májku, kterou máme natřenou a používáme jí už třetí rok. Na řadu pak přichází práce pro holky, který mají za úkol umotat věnec. Když je věnec hotov, tak následuje vztyčení májky, což je práce pro našeho velkého Bendža a jeho nemalého Supra. Ovšem tato operace bývá občas nelehká a často i celkem nebezpečná a proto se vždy hodí pár typických rad od všech přihlížejících, kteří se rázem stávají těmi nejmoudřejšími.

Po slavnostním postavení zbývá už jen poslední úkol a to je střežení májky do rána do 6:00 hod, který je zpříjemněný pivním mokem a letos nově doplněn o grilování prvomájové klobásy od Mr. Matese. Letošní účast na hlídání májky nebyla zas tak valná, ale o to povedenější. Po setmění se část příchozích rozpívala v hospodě do nekonečné série lidových songů s doprovodem harmoniky v podání našeho kapelníka. Jelikož tato grupa zpívala z plného hrdla, tak musela samozřejmě doplňovat i více tekuti, což se záhy projevilo.

Letošní májka byla obohacena i o jednu velmi milou událost, jelikož se z našeho Víti stal pan Táta holčičky měřící podle táty prý asi ,,půl metru,, a nosící jméno Nikolka. To nenechalo klidného našeho šéfa hasičárny Pejšu, jenž  vzal na svá bedra řádné zapití Nikolky. Takže při každé rundě paňáků, kdy se Víťovi už pomalu začínalo zatmívat před očima, tak Pešovi se linulo z úst ,,Víťo kdyby šlo o ho..no, ale my mušíme! ,, . Když už se blížilo ke třetí hodině, kdy bývá největší krize k usnutí, tak nás letos podržel, kdo jiný než vysoce energetický Pejša, jenž nezavřel pusu ani na sekundu a vysílal jednu hlášku za druhou s kterýma jsme se probudili společně s Matesem, Pepou, Víťou a Wenou do prvomájového rána. Májka pyšně stála a my už velmi natěšeni jsme se rozběhli do svých domovů konečně se vyspat. Jenom rozjetý Pejša pohrdnul takovouhle královskou nabídku a zahájil druhou štaci u sousedů na Staších. Z mé strany mu patří velký obdiv k jeho neskonané výdrži a pevně věřím, že si pošetřil i nějakou tu sílu na příští rok a doufám, že nás v příštím roce zůstane do rána minimálně tolik, kolik letos…..