Konec dubna, začátek máje

Tak se nám to pomalu přeci jenom rozbíhá. I já se tedy musím dostat do klasické psací formy. Přeci jenom od masopustu jsem zahálel a mozek můj kromě pár řádek do jedné diplomky nic nevypotil.

Na konci dubna, tentokráte v sobotu 28.4.2012 nás čekalo klasické námětové cvičení okrsku Zdíkov. Tentokrát nás „zvedla“ siréna v pět hodin a Pejša mohl hnát Avii geráde aus rovnou do Kočičova, kam jsme si to přihasili jakožto třetí z okrsku Zdíkov. Čekal nás tam nový asfalt, doprava vody na cca. 800 metrů, samozřejmě do kopečka rovnou za nosem na Nový Dvůr. Cíl byl patrně Frolínovo barák, kde mu patrně „chytla nová střecha..“:-).

Nakonec byl „oheň uhašen“ a mohla se začít hasit žízeň. Ale to už se k proslovu chystal nový velitel okrsku p. Kerekeš, jenž posléze kvitoval nasazení všech sborů v námětovém cvičení.

Jemu předal předchozí velitel okrsku, náš p. Bartůšek, člen SDH Zdíkovec, své žezlo. Na tomto místě je slušné připojit se ke všem hasičům, hasičkám a hasičatům z okrsku Zdíkov a poděkovat tak panu Bartůškovi za dlouholetou činnost velitele okrsku. Vykonal toho pro okrsek Zdíkov fakt nepočítaně, pozdvihl ho na lepší úroveň.  A tento „zasloužilý velitel okrsku“ (i když tento titul patrně hasičské řády neznají) fotbalovou hantýrkou „kopal“ na všech frontách i za svůj malý sbor ze Zdíkovce. Takže pane veliteli Bartůšku, Váš sbor  SDH Zdíkovec Vám tímto za veškerou činnost a za všechno strašně moc děkuje.

A pak přijde za dva dny 30 duben, májky čas, kdy borový zavání háj a dámy dostávají leckdy i opary pod rozkvetlými stromy, bo jinak by uschly. Takže se to muší všechno nachystat. Klacek je za hasičárnou, „špička“ ještě roste a saje jarní mízu „U Svěrákojc“, píchavé chvojí je taky třeba nastřihat, aby panny mohly věnec vinout. (za Boha jsem si nemohl vzpomenout, jak je to s těmi –y- , -i-, jak ty sveřepí šakali zavile vyli… proto jsem volil jiné slovo:  vinout..:-) ) Nu a krepák, to aby člověk pohledal.

Nu a ještě nějaké soušky na „fajr“ pořezat, aby bylo u čeho se ohřát. I když po okolních vsích, jak jsem koukal, to mají připravený ještě před 30. dubnem, tady se to nakonec taky zvládlo a dopadlo to dobře.

Nu a vatra už hoří, přísun chmelového moku zajišťuje Ludva a běhavá paní Vondrková. V tuto noc se objevují různé úkazy, které člověk jen tak nezažije. Nejen že se otvírají poklady a ženštiny pochybné pověsti jsou upalovány a ty, co prchnou na smétáku, či pětirychlostním mopu, mají někde na Bábě svůj candrbál. Je statisticky dokázáno, že o této noci se sní nejvíc brambor, mouky, sójy, a kuřecích pařátů v podobě strojově odděleného masa… Přeci jenom všichni si ty buřty opečou…:-)

Dále platí nepřímá úměra, že s přibývajícími čárkami na účtech hlídačů těchto hlídačů povážlivě ubývá. Pokud je tato rovnice násobena takzvanou „rumovou“ konstantou, bývá ve výsledku u ohně k ránu dostatek prostoru na ohřátí.

A pro ty, co ráno nemají doma stání, a muší se podívat k hospodě, tak zazní dvě dobré zprávy. První je, že stojí… mimo jiné naše májka… „ Kč 327,-„ je druhá dobrá zpráva a znamená seškrtaný plůtek a konečný „sčot“ hlídačova účtu.

No tak jsme se konečně rozjeli. A hnedka v sobotu 5.5.2012 se můžeme ukázat na poli soutěžním. Čeká nás okrsek v Račově. Nu, tak uvidíme nu.. Rádi bychom se znovu napili z té plechové nádoby, no.