Tak nám stojí…májka

A je to tu, přátelé. Zas a opět nám stojí… před hospodou, neporažená, v díře zasazená májka. Sice májovými deštíky notně zkrápěná, konfet trošku od větříku prostá, ale je tam. Teda byla tam v 8 ráno 1. května, kdy jsem ještě rozespalý „vochůdal“ kolem hospůdky, čekaje na paní Vondrkovou, abych srovnal noční dloužek..Žel jsem se jí nedočkal, ale věřím, že Ludva pečlivě čárkoval.

Jelikož jsme měli májku loňskou, nemusel vrchní porážeč Pejša s pilou do „Krakonošova“ pro nový vhodný stromek. Akorát to chtělo drobet chvojí na věnec, a řádnou špičku osadit, aby bylo dílo hotovo. Nu, les u „Svěrákojc“ je o pár chvojek chudší, za což nás hajnej asi sukovicí nepožene a broky do zadnice neumístí. I dřeva nakonec bylo dosti, ani se celé nespálilo. Májku zapřáhl Benžo k „Suprovi“ a vyrazil promptně „qýčepu“..

A protože bylo většinou připraveno, plátýnko v přilehlém pohostinství bylo naraženo, ještě jsme si stačili před blízkým okrskem kvalitně potrénovat. Světe div se, mezi matkami a těhotnými se přeci jenom našli jedinkyně schopné absolvovat okrsek, tudíž naše „běhny“  pod vedením Douliny opět vyjedou na Lhotu něco vyhrát..:-) Ale o tom až za týden.

Nakonec se škrtlo, vatra chytla. Chlapci a chlapi připevnili  špic, „panny“ pod vedením Petry Kadleců zavile a sveřepě uvily věnec. Jiná schopná děvčata konfety připevnila. Padl návrh na úsporné zdobení bílými krepáky, neboť po týdnu sucha přišlo májové období dešťů a barevné konfety se stejně vybarví do bíla, žel neprošlo to.

A tak se to všechno postavilo a začalo se hlídat. Pivíčko plnilo půllitry a tvrdilo játra. Oheň hořel a buřtíky, sójy prosté, voněly do široka. Nikdo netroufal nám naše dílo porazit. Pomohl k tomu zpod stanu i Zdenda Hájek a jeho nezapomenutelný kytarový šlágr známé písně „Divnej smích“, tudíž „kojotí vytí“ spolehlivě odradilo všechny záškodníky, vybavené sekyrami a pilami, s ne zrovna ušlechtilými „oumysly“…

A na zatvrzelé hlídače v čele s paní Vondrkou čekala ranní káva a určitě nějaká buchtička jmenované. Takže užívejte máje – zavánění borových hájů, lásky času, kukání kukaček, teplých mezí, mrouskání koček a vyvážení hnoje... J Doufám, že po ránu nebylo po Zdíkovci řádně nab..to.. J

Máji zdar.                                                          

                                                                                                                          MaK

zpět