My Vám opět přinášíme sv. Lucii..

Tak jako každoročně od nepaměti týden poté, co přestali ve Zdíkovci řádit čerti a svatý Mikuláš, tak mezi staveními začaly řádit Lucie. V bílých halenách oblečené ženštiny, které po zaklepání a bez varování spustí známý „song“ o utrpení svaté Lucie, která pro svou pravdu a svou víru byla popravena.

Tuto písničku člověk ještě přejde s poklidem. Lucky přišly takto potěšit obyvatelstvo před Vánoci, vygruntování zkontrolovat a cukroví k požívání schválit. Pak se však jak fúrie vrhnou na bezbrannou, bezmocnou mužskou část lidstva a bez varování ho vyholí, zkrásní, „nasmradí“ nějakým jejich prošlým „fáčkem“ či Kolínskou. A z tužidla je třeba řádně vlásky naondulovat, přehazovačku nagelovat a kouty vyleštit… A jelikož dětský den a děcka potřebují po zátěži v soutěžích buřta pojíst, tak hodný pán jistě rád přispěje nějakou zlatkou na nákup této poživatiny či jiný pišingr o soutěžích vyhraný.

Navzdory vůni, která se line ze všech pánů takto vyvoněných, je příjemné vidět fungující tradici, která se snad nikde jinde neudržuje. A taky nejde o ten „odér“, při odchodu Lucky přejí příjemné, klidné prožití Vánoc s tím, že se všichni snad ve zdraví za rok sejdeme...

I přes ty lazebnické orgie doufám a věřím, že to tak bude… Pokojný advent Vám všem.                                                                                                                                       

                                                                                                                                     MaK

zpět