Nabitý listopadový víkend

Poslední listopadový víkend byl nabitý událostmi. Jako první akcí nebo spíše formalitou byla pravidelná výroční schůze sboru SDH Zdíkovec, konaná v pátek 26. listopadu v příjemně vytopené a pivem zavezené Hospůdce u Vondrků.

Schůzi zahájil velitel František. Přivítal přítomné členy a velitele okrsku Zdíkov a našeho člena, p. Jaroslava Bartůška st. a starostu obce Zdíkov a jednatele okrsku v jedné osobě, Mgr. Kantoříka. Poté nám nastínil průběh schůze. Tudíž jako první jsem se před davem potil já se suchým patrem a se zprávou o činnosti sboru za uplynulý rok  Druhý předstoupil před osazenstvo Zdeněk Jerling st. se zprávou týkající se příjmů a výdajů. Opět jsme skončili v číslech lepších než celé národní hospodářství, pokladní Iva žádnou černotu nespáchala, tudíž dílo naše se daří. Pak naše „starostová“ Doulina s rukou v „gipsu“ , neboli jinak zvaná „fáčový tříprsťák“ nám nastínila činnost roku 2011.

Načež promluvili oba hosté a rozvinula se plynulá diskuze týkající se otázek hasičských a jednak obecních. Zajímalo nás, když se „zastupitelstvo obce Zdíkov tak krásně dohodlo“ dle slov staronového pana starosty, co to bude znamenat pro Zdíkovec. Je jasné, že leccos si můžeme udělat sami, ale vodovod a kanalizaci, či spravovat chodník to fakt osobně dělat nehodlám.

Diskuzi utnul Franta právě včas, neboť vařené klobásky už čekaly, až vyrazí na cestu k žaludkům. Fanda to tedy ukončil, pozdvihl číši s 13. pramenem, převrátil ho do sebe a zahájil volnou zábavu. Tudíž to znamení pro Martina, který pojedl klobásu, popil pivečka, hrábnul po garmošce a slavné pěvecké duo B + B (Benžo and Bartůšek) začalo známé „evergreeny“ zpívat. Tudíž napřesrok nu, a ať je to ještě lepší než letos.

V sobotu pro změnu proběhla akce rozsvícení stromečku. Původně nám byl nabídnut krásný, ale opravdu moc velký stříbrný smrk od Žalčíků. Posléze se ukázalo, že porazit tento strom není hratelné ani proveditelné. Tudíž Wenna v Nahořanech koupil za drobný obnos krásnou borovičku, pro kterou už byla  připravena díra u hasičárny. Tam o sobotě k polednímu krásně zaplula a zaklínována jest. Pak už jenom chybí světýlka osadit,  vyjet s Avií, uklidit sněhovou peřinu přes noc napadanou, poklidit, zatopit a navařit svařáček. A počkat na všechny věrné členy, místní a přespolní přátele SDH Zdíkovec.

A když Pejša škrtnul v kamínkách, příchozí přivítal František, popřál hezkého adventu a příjemné prožití Vánoc. Načež stromek řoužnouti poručil, což se Pejšovi posléze podařilo uskutečnit. Dětičky zazpívaly vánoční písně, procítěně dorecitovalo připravené básničky. Dospělí je vystřídali pěním koled a všichni se nahrnuli dovnitř, kde už na sporáku pobublával horký osvěžující svařáček. A k jídlu se podávala šunčička a klobáska s nezbytnou „brzdou“. Děti nepohrdly prvními perníčky. A než se podařilo uvařit další várku svařáčku, tak zákazníky za drobný peníz vnitřně zahříval pán s Favoritem plným medovinky.. Nu, „zahřílo“ se fest..

Takže s vůní svařáčku v nose tímto je třeba poděkovat všem, kdo v těžkém „krůtu“ k hasičárně dorazil a odměněn byl nejen zpěvem našich nejmenších. Vy všichni,co patříme do Zdíkovce a nejen hasiči, mějte pokojnou dobu předvánoční a pohodové svátky vánoční. A ode mě jakožto poslední věta zní: je mi potěším psát pro takhle fajn lidi a budu tak činit dál..