S ČERTY NEJSOU ŽERTY – MIKULÁŠ 2007

 

V předvečer svého svátku se podle pověry navrací sv. Mikuláš jako patron dětí z nebe na zem. S anděly a čerty navštěvuje stavení a odměňuje hodné děti dobrotami. Pro děti zlobivé má připraveno uhlí a brambory.

 Nejinak tomu bylo i ve Zdíkovci 5. prosince, kde po setmění vyrazil za dětmi svatý Mikuláš v doprovodu dvou andělů a hordy pekelníků. Nechyběly pytlíčky sladkostí ani několik brambor. Pro velmi zlobivé děti měli čerti připravený velký pytel na cestu do pekla. Ale ve Zdíkovci jsou většinou děti hodné, takže pytel nakonec zůstal prázdný.

 Čerti při návštěvě domů obvykle hledali největší zlobivce. Mikuláš pročítal v Knize hříchů, jak které dítě zlobilo. Ať v ní mělo dítě „černou tečku“ za zlobení a čerti se už už chystali odvést „malého hříšníka“ do pekla,  Mikuláš zpravidla čerty zklidnil. Dítě mělo za vykoupení svých hříchů slíbit, že už nebude tolik zlobit a ještě povědět nějakou pěknou básničku nebo zazpívat písničku. Což dítě učinilo a za to od Mikuláše dostalo pytlíček s ovocem,ořechy, perníčky a bonbóny.

 Nakonec se dostalo na všechny děti ve Zdíkovci a pytlíčky s dobrým „obsahem“ byly rozdány. Košíky zůstaly prázdné. Mikuláš se vrátil zpět na nebe. Tak skončila mikulášská pochůzka.Za rok sestoupí andělé s Mikulášem znovu a spolu se „zástupci pekla“ opět navštíví děti ve Zdíkovci. Budou nadále „kontrolovat“, kterak děti plní svůj letošní slib o nezlobení.

 

 

                                                                                                    Autor: MaK

 

 

zpět