Čerti řádí a Mikuláš naděluje

Mládež, děti i naši nejmenší po čase vlčí, roupy mají či nepořádek dělají a rodiče už neví, kam se obrátit pro pomoc. V předvečer svého svátku rodičům přichází ku pomoci Svatý Mikuláš s pekelnou sebrankou za zády a svatými anděly, aby hodné děti sladkostmi odměnil a ty zlobivé nechal do pekla odnést. A nejinak tomu bylo i letos, kdy do stavení vsi zdíkovecké se tato různorodá skupinka dostavila.

Čerti opravdu umí pouštět hrůzu. Jejich zlověstné blekotání a řinčení řetězů bylo slyšet do dáli. To při jejich zabušení na dveře chalupy zkrotne i ten největší darebník, s tušením: „a sakra, jsou tu pro mě…!!“. Počne okamžitě dobrotu sekati a zlobení u něj pro chvíli ustane. Nicméně svatý Mikuláš to má v „merku“, v resp. v černé knize hříchů, kde napsáno jest, že Pepíček častokráte odmlouval, úkoly nedělal a jiné hoře rodičům přinášel. Do pekla s ním tedy…!!

Čert plesnivý již otevírá „fusak“, řetězem zvoní a hudrujíc, tam se dětských hříšníků opravdu vejde požehnaně a na některé z nich se již vaří voda pod pekelným hrncem. Nicméně Mikuláš, starý měkota, dává těmto zlobilům poslední šanci. Za básničku a písničku v krásném provedení od milého zlobila a za slib, častokráte v slzičkách daný, že se polepší, se může malý „neplecha“ vykoupiti. A když se tak stane, Mikuláš do košíčku sáhne a místo pekla ejhle.. Vytáhne pytlíček s něčím dobrým na zakousnutí.

Takže nakonec je to všechno v pořádku. Děti zdíkovecké se všechny do jednoho peklu vyhnuly a mohou opět rok konat peklo rodičům svým. Ale cháska pekelná se Svatým Mikulášem v čele se opět za rok vrátí. Jen počkejte, zlobilové, peklu tentokráte neujdete.. Sám Barnabáš se na vás těší, až Vás na vidle napíchne..

                                                                                                                            MaK

 

zpět